Własność intelektualna w Twojej szkole

IP to nie tylko internetowy adres komputera, to również skrót od intellectual property, czyli własności intelektualnej, którą podobnie jak tę materialną należy chronić. Żyjemy w jej świecie: opatentowane wynalazki, utwory chronione prawem autorskim, tajemnice przedsiębiorstw, znaki towarowe – to tylko niektóre jej przykłady. Warto zdobyć więcej informacji na temat przedmiotów własności intelektualnej i sposobów ich ochrony, a także dowiedzieć się, jak czerpać korzyści z własnej twórczości i legalnie korzystać z cudzej.

W ramach projektu zdobędziesz wiedzę na temat ochrony i zarządzania własnością intelektualną, którą będziesz mógł przekazać swoim uczniom. Pomożemy Ci zorganizować inspirujące zajęcia i konkursy w Twojej szkole! Twoi uczniowie wezmą udział w ciekawych zajęciach i konkursach, poznają najciekawsze przypadki, w których własność intelektualna odegrała niebagatelną rolę.

Kogo szukamy?

 • Nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy rozwijają twórcze pasje ze swoimi uczniami i wspierają ich w zdobywaniu nowoczesnej i przydatnej wiedzy.
   

Projekt jest przeznaczony dla uczniów, którzy:

 • tworzą wynalazki, a śrubokręty, lutownica, wkrętaki lub odczynniki to dla nich chleb powszedni,
 • mają duszę artysty, piszą wiersze, prowadzą bloga lub własny kanał w Internecie, malują obrazy lub komponują utwory,
 • interesują się najnowszymi technologiami, uwielbiają gadżety, tworzą aplikacje i programy komputerowe,
 • mają gen przedsiębiorcy i myślą o rozwoju własnej firmy,

W naszym projekcie dowiesz się, jak chronić innowacyjne projekty, jak legalnie korzystać z cudzych rozwiązań i chronić własne utwory, kiedy warto opatentować swoje rozwiązanie i zarejestrować znak towarowy.

 

Czekają na Ciebie:

 • Materiały edukacyjne (ilustrowana publikacja poświęcona własności intelektualnej, przykładowe scenariusze zajęć i testy sprawdzające, a także najciekawsze studia przypadków do wykorzystania podczas zajęć z młodzieżą),
 • Materiały promocyjne do wykorzystania podczas zajęć z uczniami,
 • Profesjonalne wsparcie w organizacji zajęć dla uczniów w ich szkołach (możliwość konsultacji online z partnerami projektu),
 • Uczniowie będą mogli wziąć udział w wizycie studyjnej w Urzędzie Patentowym RP,
 • Zaświadczenie o udziale w projekcie.

W ramach projektu nauczyciele przeprowadzą zajęcia lub inne aktywności (konkursy, festiwale etc.) poświęcone promowaniu ochrony własności intelektualnej!

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zgłoszenia do projektu i dodatkowe pytania dotyczące udziału w projekcie prosimy kierować na adres e-mail: marek.gozdera@uprp.gov.pl

Projektowe materiały edukacyjne: